'2. If the applicant so requests, the proprietor of an ear
lier European Union trade mark who has given notice of opposition shall furnish proof that, during the period of five years pr
eceding the date of filing or the date of priority of the Europe
an Union trade mark application, the earlier European Union trade
mark has been put to genuine use in the Union in connectio
...[+++]n with the goods or services in respect of which it is registered and which he cites as justification for his opposition, or that there are proper reasons for non-use, provided the earlier European Union trade mark has at that date been registered for not less than five years.
2. Op verzoek van de aanvrager levert de houder van een ouder EU-merk die oppositie heeft ingesteld, het bewijs dat in de vijf jaar vóór de datum van indiening of de datum van voorrang van de aanvrage van het EU-merk het oudere EU-merk in de Unie normaal is gebruikt voor de waren of diensten waarvoor het ingeschreven is en waarop de oppositie gebaseerd is, of dat er een geldige reden is voor het niet gebruiken, voor zover het oudere EU-merk op die datum sinds ten minste vijf jaar ingeschreven was.